Yağ Sökücü Solvent
16246
post-template-default,single,single-post,postid-16246,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-yag-sokucu-solvent,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776

Yağ Sökücü Solvent

Yağ Sökücü Solvent

Yağ Sökücü Solvent

Last updated on Ocak 25th, 2022 at 07:44 pm

Yağ sökücü solvent, endüstriyel alanda ve diğer alanlarda kullanılan bir solvent çeşididir. Bu solvent çeşidinin temel çalışma prensibi, ürünlerin üzerinde üretimden ya da diğer faktörlerden kaynaklanan yağların sökülmesi üzerinedir.

Solvent kelimesi dilimize “çözücü” olarak çevrilmektedir. Buna göre yağ sökücü solvent, yağ sökücü çözücü anlamını taşımaktadır. Bu çeviri Türkçe karşılık olarak pek bir anlam ifade etmiyor gibi gözüküyor olsa da yağ sökücü solvent, temel olarak yüzey üzerinde ki yağların sökülmesi, çözdürülmesi amaçlarına hizmet etmektedir.

Yağ sökücü endüstriyel solvent, endüstri sektöründe yer alan hemen hemen tüm alanlarda sıklık ile kullanılmaktadır. Üretilen ürünlerin üzerinde imalattan ya da diğer çevresel faktörlerden ötürü birtakım yağ tortuları ya da yağ izleri olabilmektedir. Ürün teslimatının bu görüntü altında teslim edilmemesi adına ürünlerin yağlarından arındırılması gerekir. Bu bağlamda başvurulan en etkili ve en hızlı yöntem, yağ sökücü solventtir.

Endüstri alanında, amacına göre kullanılan birçok farklı solvent çeşidi bulunmaktadır. Endüstriyel solvent türlerinden biri olan yağ sökücü solvent de sektörel bazda işlerin çok daha hızlı ve sistemli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Ayrıca yağ sökücü solvent, müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik atılan en büyük adımlardan biridir. Ürünlerin kusursuz ve temiz bir görüntüye sahip olması, ürüne ve doğal olarak fabrikaya olan talebin artmasını sağlamaktadır.

Yağ Sökücü Solvent Özellikleri

Yağ sökücü solventin özellikleri, üretici firmaya ve solvent üretiminde kullanılan diğer içeriklere göre değişiklik gösterebilmektedir. Endüstriyel ürünler arasında yer alan yağ sökücü solventin kaliteli olduğundan bahsedebilmek için şu özelliklere sahip olması gerekir:

 • Yağ sökücü özelliğinin oldukça güçlü olması gerekmektedir.
 • Yanıcı madde ya da maddeler içermemesi gerekir.
 • Yağın sökülmesi amacı ile uygulandığı alanlar üzerinde bir kalıntı ya da tortu bırakmaması gerekir.
 • Yağın sökülmesi amacı ile uygulandığı alanlar üzerinde bulunan yağların yapısını bozmalı ve çözünen yağların kendi bünyesine aktarılmasını sağlamalıdır.
 • Doyma oranının oldukça yüksek olması gerekir.
 • Metal alanların üzerinde bulunan yağların çözdürülmesi esnasında yüzey üzerinde paslanmaya sebebiyet vermemelidir.
 • Biyolojik anlamda parçalanabilmesi, doğal olarak da doğada çözünebilmesi gerekir.

Yağ Sökücü Solventin Kullanım Alanları

“Endüstriyel solvent nedir?” sorusunun cevabı olarak verilmek üzere akla ilk gelen solvent çeşidi yağ çözücü solventtir. Bu solvent türü endüstriyel alanda yer alan hemen hemen tüm üretim alanlarında sıklık ile kullanılmaktadır.

Yağ sökücü solventin, herhangi bir soruna mahal vermeden kullanılabileceği yüzeyler şu şekildedir:

 • Alüminyum
 • Bakır
 • Demir
 • Pirinç
 • Çelik

Yukarıda belirtilmiş olan yüzeylerde kusursuz bir temizlik sağlayan yağ sökücü solvent, metal imalatı ve otomotiv sektöründe de sıklık ile kullanılmaktadır. Ayrıca hassas ayar gerektiren parçaların üzerinde yer alan rutubet ya da yağlar da yağ sökücü solvent aracılığı ile temizlenmektedir.

Yağ Sökücü Solventin Uygulanma Şekli

Yağ sökücü solventin kullanımından önce herhangi bir ön hazırlığın yapılmasına gerek yoktur. Oldukça kolay bir uygulama şekline sahip olan bu solvent çeşidi silme, daldırma ya da püskürtme yöntemleri kullanılarak, istenilen alana hızlı bir şekilde uygulanabilir.

Yağ sökücü solvent uygulamasında, daldırma yönteminin kullanıldığı durumlarda yüzey üzerinde bulunan yağ miktarına göre ürün bir süre solvent içerisinde bekletilebilmektedir. Solvent içerisinde çıkarılan ürün, basınçlı hava yardımı ile temizlenebilmektedir.

Yağ Sökücü Solvent Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solventler kimyasal içerikli ürünlerdir. Buna bağlı olarak, bir solvent çeşidi olan yağ sökücü solvent de kimyasal içeriğe sahiptir. Bu neden ile bu solvent çeşidinin kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yağ sökücü solvent kullanımında dikkat edilmesi gereken temel noktalar şu şekilde özetlenebilir:

 • Uzun süreli solunumdan ve kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Çıplak el ile temastan kaçınılmalıdır.
 • Metal alanlar dışında kalan diğer alanlarda kullanılmamalıdır.
 • Su ya da diğer sıvı içerikler ile seyreltilmeye çalışılmamalıdır.
 • Göz ile temasından kaçınılmalıdır.

Yağ sökücü solvent kullanımının olası olumsuz etkilerinden korunmak amacı ile ürün uygulamasından önce gerekli ekipmanlar giyilmelidir.