Boncuk Tutkal
16491
post-template-default,single,single-post,postid-16491,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-boncuk-tutkal,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16491

Boncuk Tutkal

Boncuk Tutkal

Boncuk Tutkal

Boncuk tutkal birçok farklı sektörde geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcı türüdür. Uygulama zorluğuna rağmen etkili gücü sayesinde birçok özel alanda kullanımına günümüzde de rastlanmaktadır. Kenar bantlama makilerinde özel olarak tercih edilebilecek bir yapıştırıcı türü olarak değerlendirilebilir. Organik yapıştırıcı türleri arasında yer alan bir ürün olarak, hayvan derisi veya sinirleri gibi unsurların uzun süre sıcak suyla kaynatılması ve elde edilen jöle biçimiyle boncuk haline getirilerek üretilmektedir.

Organik yapısı sayesinde enstrümanlarda, ahşaplarda ve benzer alanlarda kullanılır. Dayanıklılığı ve güçlü bir organik yapıştırıcı olması günümüzde çeşitli kimyasal teknikler ve yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Boncuk tutkal üreticileri günümüzde birçok farklı yöntem ve teknikle bu işlemleri gerçekleştirmektedir.

Boncuk Tutkal Nedir, Ne İşe Yarar?

En sağlam organik tutkallar arasında yer alan boncuk tutkal, dünya üzerinde en eski yapıştırıcı türleri arasında yer alır. İnsanlık tarihi kadar eski bir yapıştırıcı türü olmasına rağmen organik oluşu ve sağlamlığıyla hala günümüzde de kullanılır. Geçmişte dolap parçalarının birbirine yapıştırılmasında kullanımı yaygın olarak görülmekteydi. Her ne kadar günümüzde daha kısa sürede kurama özelliklerine sahip güçlü etkili yapıştırıcılar olsa da boncuk tutkallar ile üretilmiş birçok antika eşyanın hala evlerde varlığını sürdürdüğü bir gerçektir.

Hide Glue veya Bone Glue olarak sınıflandırılan bu yapıştırıcı türü, adından da anlaşılacağı üzere hayvan bağ dokusu ve kemiklerden üretilmektedir. Günümüzde kimyasal bileşenler kullanılarak üretilen yeni nesil boncuk tutkallar ise farklı teknik ve özellikleri ile dikkat çeker. Boncuk tutkal markaları ve özelliklerine göre değişmekle beraber mobilya ve ahşap sektöründe kullanılabilir.

Boncuk Tutkal Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli kullanım alanlarına sahip olsa da kenar bantlama makinelerinde kullanılan ürün, güçlü bir yapıştırıcı türü olarak tercih edilmektedir. Kullanım alanına göre geliştirilen özel kimyasal formülü ve diğer tutkallardan ayrılan boncuk formu kullanımı şeklini ve özelliklerini de değiştirmektedir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan boncuk tutkal özellikleri ise kısaca şunlardır:

  • Kokusuz ve genelde beyaz renklidir.
  • En ekonomik ve verimli yapıştırıcıdır.
  • Çevre dostudur.
  • Pratik uygulamaya sahiptir.
  • Yapışkan olmayan yüzeylerde maksimum verimi sağlar.

Boncuk tutkal yapıştırıcısını kullanmadan önce en iyi verimi almak için kullanım talimatlarına göre uygulanması son derece önemlidir. yanlış kullanımı nedeniyle beklenen fayda sağlanamaz.

Boncuk Tutkal Nerede Kullanılır?

Boncuk tutkalın başlıca kullanım alanı PVC ve melamin kenar bantlarının yapıştırılmasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra düz kenar bantlama, büyük yapıştırma ve diğer bezer kaplama işlemlerinde de tercih edilen bir ürün olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca manuel çalışan makineler için de söz konusu yapıştırıcı türünün kullanımı mümkündür.

PVC, HPL, ABS, polyester, melamin gibi özelliklere sahip alanlar veya MDF veya sunta için de kullanımına rastlanmaktadır. Boncuk tutkal birçok endüstride kullanılan bir yapıştırıcı türü olarak değerlendirilmektedir. Geçmişte hayvansal unsurlar kullanılarak üretilen bu ürün, günümüzde teknolojisiyle oldukça verimli bir hale sokulmuştur.

Boncuk Tutkal Nasıl Kullanılır?

Uygulanacağı alana göre farklı kullanım metotları izlenebilir. Ancak yaygın olarak kullanılan ürünler için en basit yöntemler takip edilerek kullanılır. Boncuk tutkal kazanı içinde yüksek ısılı bir ortamda iyice eritilir. Erime sonrasında sıvı hale gelen ürün jel kıvamıyla presleme yöntemi ile uygulanabilir. 1 – 2 saat kadar sürecek presleme sonrasında etkili sonuç almak için doğru baskı ve bekleme sürelerinin bilinmesi gerekir.

Kimyasal pek çok üründe olduğu gibi boncuk tutkalların kullanımı da tehlikeli olabilir. Bu nedenle sadece kullanım alanına uygun yerlerde ve kullanma talimatlarında ürün özelinde belirlenen unsurlara göre işlem yapılması gerekmektedir. PVC ve melamin kenar bantlarının yapıştırılmasında etkili sonuçlar verecektir.

Boncuk Tutkal Nerede Bulunur?

Kenar bantlama yapıştırmaları için etkili sonuçlar veren boncuk tutkalı günümüzde birçok marka ve firma tarafından üretilerek satılmaktadır. Boncuk tutkalı hazırlanışı ve kullanımı teknik beceri istediği için kullanacak kişilerin doğru firmaları tercih ederek en kaliteli ürünlerden yararlanması mümkündür.

Yapıştırıcı ürünleri arasında yer alan ve ihtiyaç duyacağınız birçok endüstriyel yapıştırıcı arasından boncuk tutkal ürününü firmamızdan güvenle tercih edebilir ve kullanım alanında en yüksek verimi elde edebilirsiniz. Uygun fiyat ve kaliteli ürün seçenekleriyle maksimum fayda elde etmeniz için hizmet sunmaya devam ediyoruz.