Ahşap Tutkalı Türleri ve Tutkalların Kullanım Alanları
16511
post-template-default,single,single-post,postid-16511,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-ahsap-tutkali-turleri-ve-tutkallarin-kullanim-alanlari,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16511

Ahşap Tutkalı Türleri ve Tutkalların Kullanım Alanları

Ahşap Tutkalı Türleri ve Tutkalların Kullanım Alanları

Ahşap tutkalı

Ahşap tutkalı, başta endüstriyel alanlar olmak üzere pek çok farklı alanlarda kullanılabilen kuvvetli bir yapıştırıcı türüdür. Özellikle mobilya sektöründe kullanılan bu yapıştırıcı türü, tekstil sektöründe ve hobi yapılarında da karşımıza çıkmaktadır. Ahşap tutkalı, yapısı gereği “plastik tutkal” olarak da anılabilmektedir. Suni bir reçine görünümünde olan ahşap tutkallar su, kömür, sirke asidi ya da kireç içerikleri ile üretilebilen, kimyasal içerikli yapıştırıcılardır.

Yoğunluğu kendine has olarak ayarlanmış olan ahşap tutkallar, oldukça kuvvetli bir içeriğe sahiptirler. Öyle ki ahşap tutkal kullanılarak birbirine perçinlenmiş olan yapıları insan eli ile ayırmak oldukça zordur. Ürün bu özelliği sayesinde kullanıldığı ürünlerin uzun süreli ömrünü garanti etmektedir.

Ahşap Tutkalın Özellikleri

Ahşap tutkalının kullanım alanına göre farklı içerikleri bulunmaktadır. Ancak genel olarak ahşap tutkalları aynı özelliktedir. Ahşap tutkalı kuruma süresi ile dikkat çekmektedir. Oldukça hızlı kuruyan ahşap tutkalı, bu yönü ile hem zamandan tasarruf edilmesini sağlamakta hem de yapıştırma işleminin kusursuz bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Bütün ahşap tutkalı özellikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Ahşap tutkalları kokusuzdur.
 • Ahşap tutkallarının sağlığı tehdit eden bir içerikleri yoktur.
 • Ahşap tutkalları su bazlıdır.
 • Ahşap tutkallarının viskoziteleri kendilerine özel olarak formül edilir.
 • Beyaz ahşap tutkalı ve diğer tutkallar kurudukça şeffaflaşır.
 • Ahşap tutkalı suya dayanıklıdır.
 • Ahşap tutkalı neme dayanıklıdır.
 • Ahşap tutkalı sıcaklığa dayanıklıdır.

Ahşap Tutkalı Türleri ve Tutkalların Kullanım Alanları

Ahşap tutkalı içeriğine ve kullanım alanına göre farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Ahşap tutkalı büyük şişelerde ya da diğer kutularda olabileceği gibi daha küçük kutuların içerisinde de bulunabilirler.

Ahşap tutkalı kullanımı sıklık ile endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Boğaziçi Kimya olarak bizlerin de internet sitesi aracılığı ile rahatlık ile ulaşabileceğiniz ahşap tutkal çeşitleri ve ilgili tutkal çeşitlerinin kullanım alanları şekildedir:

 1. PVA Yapıştırıcı

Plastik tutkal olarak da bilinen PVA yapıştırıcı, piyasada en çok satılan ve endüstri alanında en sık kullanılan yapıştırıcı türüdür. Evlerin içerisinde de en çok bulunan yapıştırıcı türü PVA yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcı türü suni bir reçine yapısındadır. Yapımında kömür, sirke asidi, kireç ve su kullanılmakta ve böylelikle yapıştırıcı, kimyasal bir içeriğe dönüşmektedir.

PVA başlığı altında incelenen yapıştırıcılar, kolaylık ile ulaşıma açıktır. Yapıştırıcının bu özelliği onu en çok kullanılan tutkal çeşidi yapmaktadır. Bu tutkal çeşidi farklı yollar ile elde edilebilmektedir. Bu sayede bazı özel formüllere sahip olan PVA yapıştırıcılar, su geçirmezlik özelliğine sahiptir.

PVA yapıştırıcının en sık kullanıldığı alan ağaç sektörüdür. Ağacın hammadde olarak kullanıldığı tüm sektörlerde, PVA yapıştırıcı iyi bir seçenektir. Yalnız PVA yapıştırıcı kullanımında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. PVA yapıştırıcılar çok hızlı bir şekilde sertleşebilirler. Sertleşen yapıştırıcı görüntü kirliliğine sebep olabilir. Bu neden ile yapıştırıcı kullanımı esnasında yanlış bir uygulama yapıldığında, yapıştırıcı kuruması beklenmeden silinmelidir.

 1. Gluten Tutkal

Gluten tutkal, tutkal çeşitleri arasında geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış olan en eski tutkal olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tutkal çeşidi sıcaklık ile birlikte yumuşama özelliğine sahiptir. Tersi olarak da soğuğu gördüğünde hızlı bir şekilde sağlam bir yapıya kavuşur.

Gluten tutkal, neme dayanıklılığı oldukça düşük olduğu için yapıların dışında değil içerisinde kullanılmaktadır. PVA yapıştırıcının aksine, yanlış uygulama sonrasında hemen temizlenmeye ihtiyaç duymaz.

 1. Epoksi

Epoksi, bilinen en kuvvetli ahşap tutkalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca ahşap sanayisinde değil, cam sanayisinde de sıklık ile kullanılmaktadır. İçeriğine göre farklı çeşitleri bulunan epoksinin kuruma süresi, uygulamada kullanılan çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ancak geç kuruyan epoksi, her zaman daha güçlü bir yapıştırıcılık özelliğine sahiptir.

 1. CA Tutkal

Ülkemizde bu yapıştırıcı türüne “Japon yapıştırıcı” da denmektedir. Sert yapılı yüzeyleri bir araya getirmek amacı ile kullanılmaktadır. Ahşap alanında kullanımı da oldukça yaygındır. İçeriği sayesinde çok kısa sürede kurumaktadır. Ayrıca hızlandırıcı kullanımına da müsaittir.

 1. Poliüretan Tutkal

Teknik ismi ile poliüretan tutkal olarak bilinen bu tutkal çeşidi, halk arasında “deniz tutkalı” olarak bilinmektedir. Bu tutkal çeşidi nem sayesinde aktif olur ve hızlı bir şekilde kurur. Suya oldukça dayanıklıdır. Ancak PVA yapıştırıcıda olan sertleşme sorunu, bu tutkal çeşidinde de mevcuttur. Bu neden ile yanlış uygulama esnasında hemen silinmeli, eğer silme işlemi için geç kalındı ise taşan ve kuruyan kısımlar bir maket bıçağı yardımı ile kesilmelidir.

Ahşap Tutkalı Nereden Alınır?

Ahşap tutkalı çeşitlerine ulaşım genel olarak kolaydır. Ancak ulaşımı kolay olan içeriklerin taklitleri de oldukça fazladır. Bu neden ile ahşap tutkalı ihtiyaçlarının güvenilir markalardan karşılanması hem kişisel sağlık için hem de ürün sağlığı için oldukça önemlidir.

Boğaziçi Kimya olarak internet sitemiz aracılığı ile tüm tutkal çeşitlerine aynı anda, güvenilir bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Bu noktada yapmanız gereken, yalnızca kullanacağınız tutkal çeşidine karar vermektir.

Ahşap Tutkalı Fiyatları

Ahşap tutkalı fiyatları, kullanılacak olan ahşap çeşidine ve tercih edilen ahşap tutkalı markasına göre değişiklik göstermektedir. Boğaziçi Kimya olarak internet sitemiz içerisinde bulunan her bir ahşap tutkalı, fiyatı ile en uygun şekilde satışa sunulmaktadır. Ürün fiyatlarının belirlenmesinde “uygun fiyat” politikamız başroldedir. Bu neden ile ürünlerimiz hem en iyi tutkal olmayı hem de en uygun tutkal olmayı başarabilmektedir.