Boncuk Tutkal Kullanım Alanları
16501
post-template-default,single,single-post,postid-16501,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-boncuk-tutkal-kullanim-alanlari,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16501

Boncuk Tutkal Kullanım Alanları

Boncuk Tutkal Kullanım Alanları

Boncuk Tutkal

Endüstriyel alanda kullanılan boncuk tutkal, çok farklı kullanım alanlarına sahip bir yapıştırıcı maddedir. Özellikle kimya sektöründe çeşitli materyallerin yapıştırılmasında boncuk tutkal ürünleri kullanılır. Eskiden dolap parçalarının yapıştırma işlemlerinde kullanılan bir yapıştırma malzemesi olan boncuk tutkal, bütün mutfak dolaplarının yapıştırılarak birleştirilmesini sağladığı için oldukça kullanışlı bir malzemedir. Yüksek ısılı bir kazanda eritildikten sonra sıvı hale getirilerek yapıştırma özelliği kazanan boncuk tutkalı, günümüzde kimya alanında ve diğer pek çok sektörde tercih edilmektedir.

Boncuk Tutkal Nedir?

Düşük, orta hızlı veya hızlı kenar bantlama makinelerinde özel olarak kullanılabilen yapıştırıcı türlerinden biri de boncuk tutkaldır. Kimya sektöründe hotmelt olarak da bilinen boncuk tutkal, çeşitli malzemelerin yapıştırılmasında kullanılan en etkili yapıştırıcılar arasında yer almaktadır. Boncuk tutkallar özellikle düz kenar bantlama işlemlerinde en etkili sonuçları verme özelliği sayesinde bu tür malzemelerin yapıştırılmasında tercih edilir. Boncuk tutkal nedir sorusunun yanıtını vermek için bu malzemenin kullanım alanlarına da bakmak gerekir.

Düşük, yüksek ve orta viskozitede olan bu ürün EVA esaslı kenar bantlama yapıştırıcısı olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Boncuk tutkalı günümüzde endüstriyel alanda akrilik kenar bantları için uygun olmasa da geniş kullanım alanının yanı sıra ekonomik bir kenar bandı tutkalı olarak nitelendirilebilir. Boncuk tutkallar, düz kenar bantlama işlemlerinde en etkili sonuçları verebilecek özelliğe sahip olduğu için yapıştırma ekipmanı olarak sık sık tercih edilebilir.

Boncuk Tutkal Özellikleri Nelerdir?

En yaygın şekilde kenar bantlama, kaplama ve büyük yapıştırma işlemlerinde tercih edilen boncuk tutkal özellikleri de ürünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Çok hızlı bir şekilde yapıştırma ihtiyacı olan hemen hemen bütün materyallerin etkili biçimde yapıştırılmasında hotmelt yani boncuk tutkal kullanılabilir. En kaliteli boncuk tutkal özelliklerine bakıldığında şunlar görülebilir:

 • Tamamen kokusuz bir yapıştırıcıdır.
 • Tercih edilebilecek en ekonomik yapıştırıcılardandır.
 • Yapışkan olmayan yüzeylerde yapıştırma amaçlı kullanılabilir.
 • Pratik ve basit şekilde uygulanabilir.
 • Çevre dostu yapısı sayesinde doğayı kirletmez, doğada çözünür.
 • Hızlı yapıştırma ihtiyacı gereken işlemlerde en işlevsel tutkal çeşitlerinden biridir.
 • Düz kenar bantlama, büyük yapıştırma ve kaplama işlemlerinde kullanılır.
 • Bütün yerli ve yabancı markalı düz kenar bantlama makinelerinde uyumlu olarak kullanılabilir.
 • Merdaneli tutkal sürme makinelerinde de kullanılabilir.
 • Yavaş çalışan makinelerde de işlevsel bir yapıştırıcı olarak kullanılabilir.
 • Natürel renge sahiptir ve ideal ısı mukavameti sağlar.

Kaliteli ve sağlam bir yapıştırma ihtiyacı olan kişiler, her türlü materyalin yapıştırılmasında boncuk tutkalı kullanabilirler. Boncuk tutkalı nasıl eritilir diye merak edenler için kullanım sırasında büyük kazanlarda eritme yapılabilir. Örneğin bir dolap parçası yapıştırılacağı zaman hızlı koruma özelliğine sahip boncuk tutkal sayesinde kısa sürede istenen yapıştırma etkisi elde edilebilir.

Boncuk Tutkal Kullanım Alanları

Günümüzde boncuk tutkalın yapıştırma amaçlı kullanım alanları bir hayli fazladır. Hotmelt boncuk tutkallar, yerli ve yabancı her türlü yapıştırma ekipmanında rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda kenar bantlama makineleri ile birebir uyumlu olan boncuk tutkallar son derece kullanışlı yapıştırıcı çeşitleri arasında yer alır. Boncuk tutkalın kullanım ekipmanları ve alanları şu şekilde sıralanır:

 • Polyester, PVC, ABS, HPL ve melamin özelliğe sahip kenar bantlarının yapıştırılmasında etkilidir.
 • Tüm kenar bantlama makinelerinde kullanılır.
 • Yerli ve yabancı her modelde kullanılır.
 • MDF ve sunta gibi panel levha kenarlarını yapıştırırken kullanılır.
 • Laminat ve masif kenar bantlarına ait otomatik kenar bantlama makinelerinde kullanılabilir.

Kimya ürünleri arasında yer alan boncuk tutkal, geniş kullanım alanına sahip olduğu için pek çok farklı sektörde en etkili yapıştırıcı türlerinden biridir. Boncuk tutkal nerede kullanılır sorusunun yanıtı olarak çeşitli sektörler öne çıkabilir. Örneğin mobilyacılık sektöründe boncuk tutkalın hızlı ve pratik bir şekilde kullanılabiliyor olması büyük kolaylık sağlamaktadır.

Boncuk Tutkal Nasıl Kullanılır?

Boncuk tutkal kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle tüm yerli ve yabancı makineler ile uyumlu kullanılan boncuk tutkalın markalarına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca boncuk tutkal kazanı içinde eritme yaparak da bu yapıştırıcının kullanıma hazır hale getirilmesi son derece önemlidir. Kazan içinde kaynatıldıktan sonra dolap kapaklarının yapıştırılmasında etkilidir. Mobilyacılık sektörü başta olmak üzere çeşitli endüstrilerde boncuk tutkal kullanımı her zaman yaygındır.