Tutkal Sökücü Solvent
16250
post-template-default,single,single-post,postid-16250,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-tutkal-sokucu-solvent,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776

Tutkal Sökücü Solvent

Tutkal Sökücü Solvent

Tutkal Sökücü Solvent

Last updated on Ocak 25th, 2022 at 07:49 pm

Tutkal sökücü solvent, kimyasal bir yapıya sahip olan solventin bir çeşididir. Adından da anlaşılacağı üzere tutkal sökücü solvent, yüzeylerin üzerinde bulunan tutkal kalıntılarını ortadan kaldırmak amacı ile kullanılır. Bu solvent çeşidi, solvent yapıştırıcı çeşitlerinin tam tersi bir amaca hizmet etmektedir.

Solvent tutkal çeşitleri, fiziksel olarak katı hale dönüşebilen yapıştırıcılardır. Tutkal sökücü solventler ise içeriğinde solvent barındıran ancak bu kez yapıştırıcı görevini değil, sökücü görevini üstlenen solvent çeşitleridir.

Tutkal Sökücü Solventin Özellikleri

Tutkal sökücü solvent, solvent içeren yapıştırıcılardan daha farklı özelliklere sahiptir. Yapıştırıcı sökücü içeriğine sahip olan solventin özellikleri şu şekildedir:

 • Oldukça güçlü bir yapıştırıcı sökücüdür.
 • Yanıcı değildir.
 • Tutkalı temizledikten sonra yüzey üzerinde herhangi bir kalıntı kalmasına sebep olmaz.
 • Metaller üzerinde rahatlık ile kullanılabilir. Metal paslanmasına sebebiyet vermez.
 • Doyma oranı oldukça yüksektir. Bu neden ile temizleme işlemi oldukça uzun bir süreye yayılabilir.

Tutkal Sökücü Solventin Kullanım Alanları

Tutkal sökücü solvent, genel olarak ahşap ve mobilya sektörlerinde kullanılmaktadır. Solvent içermeyen yapıştırıcı ya da diğer yapıştırıcı çeşitlerinin kullanımından kaynaklı olarak yüzeyler üzerinde oluşmuş olan tutkal kalıntılarının temizlenmesini sağlar. Nadirde olsa metal ürünlerin olduğu sektörlerde de yapıştırıcıların temizlenmesi amacı ile tutkal sökücü solvente başvurulur.

Tutkal sökücü solventin sıklık ile kullanıldığı diğer alanlar şu şekildedir:

 • Ürünün, imalat sürecinden kaynaklanan kirleri temizler.
 • Otomatik kullanıma sahip olan bantlama makinalarında solüsyon olarak kullanılarak, yüzeyin kusursuz görünmesini sağlar.

Tutkal Sökücü Solventin Uygulanması

Tutkal sökücü solvent, birçok solvent çeşidine göre oldukça kolay bir uygulama şekline sahiptir. Tutkal ya da diğer yapıştırıcıların bulunduğu alanlarda ya da imalat sürecinden kaynaklanan kir veya diğer izlerin yüzey üzerinden temizlenmesinde kullanılan tutkal sökücü solvent, tercihe bağlı olarak istenildiği gibi uygulanabilir.

Püskürtme, fırçalama ya da silme yöntemleri aracılığı ile uygulanabilen tutkal sökücü solvent, herhangi bir ön hazırlığa gerek kalmadan direkt olarak istenilen alana uygulanabilmektedir.

Tutkal Sökücü Solvent Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Solvent içerikli ürünlerin kullanımı, genel olarak ciddi sağlık sorunlarına ve diğer fiziki sorunlara sebep olabilmektedir. Her solvent çeşidinin kullanımı, kendi içerisinde dikkat edilmesi gereken farklı hususları barındırır. Bu kapsamda tutkal sökücü solvent kullanımlarında da mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Tutkal sökücü solvent genel olarak ahşap yüzeylerde ve metal yüzeylerde kullanıma uygundur. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tutkal sökücü solventi uygulanacağı alanın boyalı olmamasıdır. Boyalı yüzeylerde kullanılan tutkal sökücü solventler, çeşitli kimyasal tepkimelerin ortaya çıkmasına ve hem solventi kullanan kişinin hem de solvent kullanılan ortamın zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Tutkal sökücü solventin kesinlikle kullanılmaması gereken alanların başında plastik alanlar gelmektedir. Kimyasal içeriklerden oluşan tutkal sökücü solventin, plastik yüzeylerde kullanılması ciddi sağlık sıkıntılarına ve plastik alan tahribatına sebep olabilmektedir.

Tutkal sökücü solventin, herhangi başka bir kimyasal içerik ile karıştırılarak kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde tepkimelerden ötürü ortaya çıkabilecek sonuçlar, ağır yıkımlara sebep olabilmektedir.

Tutkal Sökücü Solvent Kullanımının Zararları

Tutkal sökücü solvent, diğer solvent içerikli ürünlerin çoğunun aksine yanıcı özelliğe sahip değildir. Bu özelliği ile tutkal sökücü solvent, farklı bir başlık altında incelenmelidir. Ancak sonuç olarak kimyasal bir içeriğe sahip olan tutkal sökücü solvent kullanımının da çeşitli zararları vardır. Bu zararlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygulama esnasında yutulması ya da solunması akciğer başta olmak üzere, mide, böbrek, sinir sitemi ve diğer organ tahribatlarının yaşanmasına sebep olabilir.
 • Sürekli olarak maruz kalındığı takdirde çeşitli kanser türlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Uygulama esnasında gerekli ekipmanların giyilmemesi, cilt hasarlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Gerekli dozlarda kullanılmaması solvent atığından doğacak çevre kirliliğine sebep olabilir.
 • Kullanımına uygun yüzeylerin dışında kalan diğer alanlara uygulanması, mekan hasarlarına sebep olabilir.