Solvent Nedir, Ne İşe Yarar?
16459
post-template-default,single,single-post,postid-16459,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-solvent-nedir-ne-ise-yarar,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16459

Solvent Nedir, Ne İşe Yarar?

Solvent Nedir, Ne İşe Yarar?

Solvent

Solvent en basit haliyle ‘’çözücü’’ olarak tanımlanabilir. Günümüzde saysız sektörde kullanılan bu ürün, kimyasal maddeleri seyreltir ve ayırır. Tüm bu kimyasalları birbirinden ayırarak çözen maddelerin geneli bu isimle anılsa da sayısız sektörde farklı özelliklerle üretilerek kullanılmaktadır. Son derece tehlikeli ve yakıcı/yanıcı özellikleri nedeniyle uygulamaları sırasında dikkatli olmak gerekir.

Mobilyadan tekstile, metalden matbaaya kadar sayısız alanda kullanımına rastladığımız bu çözücüler, kullanılacağı sektörlere göre üretilmektedir. Bu nedenle sayısız çeşidi bulunur. Her bir çeşidinin farklı bileşen özellikleri ise elde edilecek verimin değişmesine neden olur. Solventler genelde söz konusu sektörlere göre sınıflandırılır ve buna göre uygulama yöntemleri belirlenmiştir. Çevre ve insan sağlığına zararları yüksek olabileceği için kullanımı ve kullanım sonrası atıkların muhafaza edilmesine azami dikkat gösterilmelidir.

Solvent Nedir, Ne İşe Yarar?

Dilimize çözücü olarak giren solventler, yanıcı, uçucu ve tehlikeli bir sıvıdır. Kimyasal maddelerini bileşenlerine ayırarak birçok sektörde elzem bir öneme sahiptir. Gündelik hayatta en yaygın görülen çözücü su formudur. Renksiz ve sıvı özellikleri ile dikkat çeken ürün, diğer maddeleri çözmek veya seyreltmek için kullanılır. Solvent ne demek sorusunun yanıtını doğru vermek için kimyasal bileşenlerine bakılması gerekecektir.

%80’i renksiz bir sıvı olan solventler, 1950’li yıllardan itibaren dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Organik ve inorganik olmak üzere iki farklı grupta sınıflandırılan bu ürünler, genel itibariyle 2 veya daha fazla kimyasal maddenin bir ayara getirilmesi ile üretilmektedir. Su en yaygın kullanılan organik solvent olarak değerlendirilir. Tiner ise yaygın kullanım alanı ile en etkili çözücülerden biri olarak örnek teşkil etmektedir.  

Solvent Nerelerde Kullanılır?

Dünya genelinde sayısız endüstride ve hatta kozmetik sektöründe bile solventlerin kullanımı görülmektedir. Endüstri alanında geniş kullanıma sahip olması farklı çeşitlerinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uygulama sahası genişledikçe uygulama yöntemleri ve etkileri de doğal olarak buna paralel farklılık gösterir.

Günümüzde tiner ve aseton evlerimize kadar girmiş temel solventler arasında sayılır. Solvent kullanım alanları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Endüstriyel kaplama.
 •  
 • Yağ giderme – yağ sökücü.
 • Kuru temizleme.
 • Elektronik endüstrisinde.
 • Plastik üretimi.
 • Boya sektöründe.
 • Böcek öldürücüler.
 • Matbaa ve baskı vb.

Kullanım alanlarına göre her bir çözücünün farklı özellikleri ve etken maddeleri bulunabilir. Büyük endüstrilerde kullanılan ürünler çok daha yüksek oranları ile daha verimli ancak zararlı açısından daha tehlikeli olabilir. Uygulama alanına göre farklı teknikler ve araçlar ile kullanılması gerekmektedir.

Solvent Çeşitleri Nelerdir?

Çözücülerin çeşitleri doğrudan kullanım alanlarına göre sınıflandırılabilir. Bu özellikleri sayesinde doğrudan hangi endüstride kullanılacaksa o alan özgü özellikleri ile daha verimli bir fayda elde edilebilir. Sektöre göre tercih edebileceğiniz solvent çeşitleri kendi içinde de ayrılacaktır. Bu nedenle doğru ürünü seçmeden önce uzman tavsiyelerinin dikkate alınması son derece önemlidir.

Günümüzde solvent çeşitleri sınıflandırılmasında şu etkenler dikkate alınır:

 • Aseton
 • Butil Akrilat
 • Metanol
 • Tiner
 • Metilen Klorür
 • Sodyum Asetat
 • Butil Asetat
 • Etil Asetat vb.

Elektronik devre temizleyici solventler, kenar bantlama makine solventleri, matbaa solventleri, metal temizleme solventnleri, mobilya temizleme solventleri ve tekstil solventleri kategorilerinde dilediğiniz çözücüyü solvent alanında markalaşan firmamız aracılığıyla kolayca temin edebilirsiniz.

Solvent Yerine Ne Kullanılabilir?

Solvent yerine herhangi bir ürün kullanmak pekte mümkün değildir. Su en çok kullanılan organik solventtir. Ancak suyun özellikle kimyasal boya, yağ ve lekelerin ayrıştırılmasında etkisinin düşük olduğu düşünülecek olursa çözücü kimyasallara ihtiyaç oldukça yüksektir. Hemen hemen her sektör için önemli bir ürün olmayı başaran çözücüler, türlerine göre ve kullanım alanlarına göre muadili az olan ürünlerden biridir.

Gündelik hayatta evlerde dahi kullanılan solvent bazlı boyalar veya ojelerini çıkarmak isteyenlerin tercih edeceği aseton gibi ürünler bile hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bu nedenle solvent kullanımına alternatif ürünleri bulması neredeyse imkansıza yakındır. Doğru ürün tercihi ve dikkatli kullanımı sonucunda, doğaya veya insana herhangi bir zararı olmadan bu çözücüler kullanılabilir. Bu nedenle bilinçli kullanım her alanda olduğu gibi solventler için de geçerlidir.

Solvent Zararları Nelerdir?

Güçlü kimyasal içerikleri nedeniyle solventlerin birçok olumsuz etkileri görülebilir. İnsan ve çevre sağlığı açısından olumsuz bir takım etkileri olsa da geri dönüşüm özellikleri de dikkate alınarak doğru kullanım ile sorunlar en aza indirilecektir. Solvent zararları özellikle aynı ortamda uzun süre soluma ile görülebilir. Kullanımı sırasında solunması, yutulması veya temas edilmesi durumunda; boğazda yanma, mide bulantısı, nefes almakta güçlük gibi etkiler görülebilir.

Kapalı ortamlarda kullanımında ise uçucu olma özelliği nedeniyle özellikle aşırı kullanımı ortama patlayıcı bir gaz tabakası oluşturması da mümkündür. Kolay yanıcı özellikleri kapalı ortamlarda ciddi risklere neden olacaktır. Bunlar ve benzeri daha birçok farklı tehlikesi olmasına rağmen dikkatli ve bilinçli kullanımı zararsızdır.

Solvent Fiyatları Ne Kadar?

Solvent fiyatları tercih edilecek ürün özelinde değişir. Kullanım alanına ve içeriğine göre sınıflandırılan bu çözücü maddeleri en uygun fiyatlar ile firmamızdan temin edebilirsiniz. Öte yandan kullanımın alanına göre tercih edeceğiniz özel çözücülerden en yüksek verimi almak için içeriğine ve kullanılacağı yere göre tercihlerinizi belirlemeniz de size fayda sağlayacaktır. Günümüzde birçok farklı türde ve özellikte üretilen solvent ürünler, kurumsal firmamız tarafından güvenle temin edilmektedir.