Solvent Fiyatları
16466
post-template-default,single,single-post,postid-16466,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-solvent-fiyatlari,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16466

Solvent Fiyatları

Solvent Fiyatları

Solvent

Solvent, dilimize İngilizceden geçmiş bir kelimedir. Geniş anlamlı çevirisi ile “çözücü” olarak bilinen solvent, sıklık ile endüstri alanında kullanılan kimyasal bir içeriğe sahiptir. Çeşitli yöntemler ile kendisi için uygun yüzeyler üzerinde kullanılan solventler, yüzey üzerinde bulunan yağları, kirleri ya da diğer lekeleri temizlemek amacı ile kullanılmaktadır. Ancak kullanım alanına göre farklı amaçlara da hizmet edebilmektedir.

Solvent üretimi esnasında biyolojik ve geleneksel olmak üzere iki farklı metot kullanılmaktadır. Her iki üretim yönteminde de kimyasal bir içeriğe sahip olan solventler, biyolojik yöntem ile üretildiklerinde parçalanmaları kolaydır. Bu sayede biyolojik içerikli solventlerin doğada kaybolma süreleri, geleneksel yönteme göre üretilmiş solventlere göre oldukça kısa sürmektedir. Bu da biyolojik olarak parçalanabilen solventlerin, doğaya zarar vermediği anlamına gelmektedir.

Ülkemiz sınırları içerisinde hem geleneksel yöntemler ile üretilmiş olan hem de biyolojik olarak parçalanabilecek yöntemler ile üretilmiş olan solvent kullanımı mevcuttur. Ülkemizde solvent üretimi yalnızca bazı solvent çeşitleri için yapılmaktadır. Sıklık ile kullanılan solvent çeşitlerinin büyük birçoğu yurtdışından getirtilmektedir. Çoğu yurtdışı ülkesinde geleneksel yöntemler ile üretilmiş olan solventlerin kullanımı yasaklanmış, onların yerine çevre dostu alternatifler üretilmiş ya da biyolojik olarak parçalanabilen solventler kullanılmaya başlanmıştır.

Solvent Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Solvent çeşitleri oldukça fazladır. Solventin farklılaşmasını sağlayan en önemli faktör, içerisinde kullanılan kimyasal bileşenler ve buna bağlı olarak solventin değişen kullanım alanlarıdır.

Solvent ne demek?” sorusunun cevabı, solventin kullanıldığı alanlar içerisinde gizlidir. Hayatımızda yer alan hemen hemen her öğenin içerisinde solvent bulunmaktadır. Şampuandan diğer kozmetik ürünlerine, evlerimizde var olan ahşaplardan üzerimize giydiğimiz tekstil ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan solventler, kimyasal içeriklerinin kuvvetli olması sebebi ile oldukça güçlüdürler.

Boya sektöründe solvent bazlı boya içeriği ile karşımıza çıkan solventler, yapıştırıcı sektöründe solvent bazlı yapıştırıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar geniş kullanım alanına sahip olan bir ürünün, her alanda aynı içerik ile kullanılması mümkün değildir. Bu neden ile içeriğine göre değişen birçok solvent çeşidi bulunmaktadır.

Solvent çeşitleri ve sıklık ile kullanıldıkları endüstri alanları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Aseton: Bu solvent çeşidi hem ismi ile hem de kullanım alanı ile genel olarak herkes tarafından bilinmektedir. Asetonun en sık kullanıldığı alanlar kozmetik sektörü ve sanayi tipi kaplamalardır.
  • Toulen: Bu solvent çeşidi genel olarak sanayi tipi kaplamalarda kullanılır. Bazı imalat süreçlerinde de toulene rastlanmaktadır.
  • Trikloretilen: Bu solvent çeşidi genel olarak yağ birikintisi olan yüzeylerin temizlenmesinde kullanılır.
  • Metilklorit: Bu solvent çeşidi, boya sökücü solvent olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Perkloretilen: Bu solvent çeşidi, kuru temizleme sektöründe kullanılan uygulamalar içerisinde karşımıza çıkmaktadır.
  • Metil Etil Keton: Bu solvent çeşidi sıklık ile böcek ilacı üretiminde ve matbaa sektöründe kullanılır. Matbaa sektöründe ki kullanımı mürekkep seyreltme ya da mürekkep çıkarma ile ilgilidir.
  • N Metil Pirolidon: Bu solvent çeşidi genel olarak böcek ilacı üretimi, plastik sektörü, petrokimya ve elektronik sektörde kullanılmaktadır.
  • Siklohekzanon: Bu solvent çeşidi böcek ilacı üretimi, plastik sektörü ve elektronik ürünlerin kaplamasında kullanılmaktadır.
  • Tetrahidrofuran: Bu solvent çeşidi genellikle plastik sektöründe, böcek ilacı üretiminde, polimer kaplamada ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Solvent Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Solvent bazlı her ürün, kimyasal içeriğe sahiptir. Ancak direkt olarak solventin başrol olduğu ürünler dikkatli kullanılmaz ise kullanan kişinin hayatına mal olabilmektedir. Bu neden ile solvent kullanımı esnasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Solvent, kimyasal içeriği nedeni ile cilde direkt olarak temas etmemelidir. Solventin cilde temas etmesi, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu neden ile solvent uygulaması yapacak olan kişinin mutlaka korumalı, iş kıyafetleri giymesi gerekmektedir.

Solvent kokusuna uzun süre maruz kalmak nefes darlığına ya da diğer akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Bu neden ile solvent uygulaması esnasında ağız ve burun mutlaka kapatılmalı ve solvent solunumu en aza indirilmelidir. Ayrıca solvent uygulamasının yapıldığı ortamların sıklık ile havalandırılması gerekmektedir.

Solvent, içeriğine göre farklılaşmak ile birlikte yanıcı özelliğe sahiptir. Bu neden ile solvent uygulamasının yapıldığı alanlarda ateş ile ilgili herhangi bir uygulamanın yapılmaması gerekir. Aksi takdirde hem ortamda bulunan kişiler hem de uygulamanın yapıldığı alan, ciddi derecede zarar görebilir.

Solvent Nereden Alınır?

Ülkemiz sınırları içerisinde üretilen ve yurtdışı ülkelerinden getirtilen tüm solvent çeşitleri, kimyaevleri aracılığı ile satışa sunulmaktadır. Ancak sektör içerisinde solvent ulaşımı kolay olduğu için solvent adı altında farklı içeriklere sahip olan bazı ürünler satılabilmektedir. Bu durum, zaten kimyasal içeriği sebebi ile tehlikeli olan solventin çok daha tehlikeli bir maddeye dönüştürebilmektedir. Bu neden ile solvent alımı için bilindik markaları ve bilindik içerikleri kullanmak önemlidir.

Endüstri alanında ihtiyacınız olan tüm solvent çeşitlerini Boğaziçi Kimya olarak satışa sunduğumuz solvent ürünleri aracılığı ile güven içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Solvent Fiyatları

Solvent fiyat, solvent ihtiyacı olan tüm endüstriyel alanlar içerisinde araştırılmaktadır. Ancak solvent fiyatları, kullanılan solvent çeşidine göre farklı aralıklara sahiptir. Bu neden ile solventin fiyatını, kullanım alanı ve solvent içeriği belirlemektedir.

Orijinal solvent, fiyatı ile de kendini belli etmektedir. Bu neden ile solvent alımlarında sırf daha ucuz olduğu için bilinmeyen markaların alınması doğru değildir. İnternet sitemiz aracılığı ile en uygun fiyatlı, orijinal içerikli solvent çeşitlerine ulaşmanız mümkündür.