PVC Boru Yapıştırıcıları
15586
post-template-default,single,single-post,postid-15586,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-pvc-boru-yapistiricilari,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776

PVC Boru Yapıştırıcıları

PVC Boru Yapıştırıcıları

Last updated on Ocak 7th, 2020 at 07:32 pm

Sert PVC boru parçalarının (levha, boru, dirsek, vb.) yapıştırılması için kullanılan özel yapıştırıcılardır.

Kullanım ve Uygulama Alanları

PVC boru yapıştırıcıları, içme suyu, gaz boruları ve tarımsal sulama boruları gibi U-PVC’den yapılmış basınçlı boruların bağlantı yerlerinin birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Su, alkol yağ ve benzine karşı dirençlidir. Alman DIN 16970 standartlarına uymaktadır.

Boru sonları ve ekler doğru açı ile kesilmeli ve çapaklarından  temizlenmelidir. Yapışma yüzeyleri önceden temizlenmelidir. Yapıştırıcının uygulanacağı yüzeyler, doğru uygulanabilmesi için işaretlenmelidir. Eğer ıslaklık varsa kurutulmalı ve yağ ve kirden arındırılmalıdır. Kullanmadan önce sert PVC yapıştırıcısını karıştırınız. Yapıştırıcı düzgün ve eşit olarak uygulanmalıdır. Hataları önlemek için, ilk katı geçirilecek parça içine uygulayın. Daha sonra boru boyunca işaretlenen bölgeye kadar uygulayın. Hataları azaltmak için boruya iki kez uygulama yapılmalıdır. Hemen boru ve yapıştırılacak parçayı döndürmeden birleştirin. Kürleşme başlayana kadar birkaç saniye parçaları bir arada tutun. Fazlalıkları bezle temizleyin. Hızlı kürlenmeden dolayı yapıştırıcı uygulaması başladıktan 3 dakika içinde parçalar birleştirilmelidir. Yapıştırıcının ince olarak uygulanması ve hava sıcaklığının yüksek olması durumunda bu süre daha da kısalır. Parçaların yapıştırıldığı ilk 5 dakika boyunca sisteme basınç uygulamayınız. +10 °C derecenin altında kürlenme süresi 2-3 katına çıkar. Basınç testleri 24 saat geçtikten sonra yapılabilir.

Raf Ömrü

+5 °C’nin altında ve 9 aydan fazla depolanması önerilmez. Soğuktan dolayı yapıştırıcının kalınlaştığı tespit edilirse sıcak bir odaya alınması ve belirli aralıklarla arada sırada karıştırılması gerekmektedir.

Özellikleri:

  • Yüksek basınca karşı dayanıklıdır (16 bar).
  • Suya karşı dayanıklıdır.
  • Başta anorganik asitler olmak üzere kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Hızlı kürleşir ve maksimum sızdırmazlık koruması sağlamaktadır.
  • Boşluk doldurma özelliğine sahiptir.
  • Geniş yüzeylerde bile kolay yapışma özelliğine sahiptir.
  • Sıcak ve soğuk su borularında kullanılmaktadır (60°C).
  • Bakterilere karşı dayanıklıdır.