Metal Temizleme Solventleri
15628
post-template-default,single,single-post,postid-15628,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-metal-temizleme-solventleri,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776

Metal Temizleme Solventleri

Metal Temizleme Solventleri

Metal temizleme solventleri, genel olarak tiner maddesine alternatif olarak kullanılmasıyla birlikte çeşitlerine göre kullanım alanları farklılık göstermektedir. Metal temizleme solventleri kimya sektöründe önemli bir sorun çözücü ürün olarak bilinmektedir. Tekstil hareketli aksam temizliklerinde  plastik yüzeylerin zarar görmemesi gerekmektedir. Su bazlı solventlerin tiplerinde ise korozyon önleyici ve elektriksel aksam sıkıntıları meydana gelmektedir. Bu sebeple kullanılacak makine temizleme solventi formülasyonu çok dikkatli yapılmalı ve yerinde incelenmelidir.

Makine temizleme solventleri elektriksel aksam kullanımlarına uygun olarak seçilmelidir. Koku eşiği çok düşük olmalıdır ve kokusuz solventlerden formüle edilmesi önerilmektedir. Kapalı alanlarda uygulanan makine temizleme solventi kullanan kişileri kesinlikle rahatsız etmemelidir. Makine temizleme solventi su bazlı kullanılıyor ise uygulama sonrasında elektrik aksamlarının mutlaka kurutulması gerekmektedir.

Yağ Sökücü Solventlerin Kullanım ve Uygulama Alanları

Yağ sökücü solventler, sanayinin bir çok alnında sıklık ile karşımıza çıkar. Metal temizleme için kullanılan yağ sökücü tipleri vardır. Tekstil sektörü için kullanılan makine temizleme solventi çeşitleri ve hareketli aksam tipleri vardır. Su bazlı yağ sökücü doğal solventler koruyucu katkılı yağ çözücü solvent gibi çeşitlilik mevcuttur. Daldırma püskürtme ve silme olarak kullanım imkanları sunmaktadır. Bu çeşitlilik birçok firma kendi çeşitliliği içinde ekonomik veya kolay çözüm sunması ile doğru orantıdadır. Çünkü metal için hızlı uçucu bir ürün talep edilir iken otomat sektörü için koruma ön plandadır. Temizleme solventi sonrası yüzey tamamen korumasız kalmaktadır. Bu nedenle uygulanacak alanlara göre özel çözümler sunmak ve sorunu bilmek gerekmektedir.

Makine Temizleme Solventi

Makine temizleme solventi özel kuru temizleme makinelerinde kullanılır. Yüksek ısı dayanıklılığı özelliğiyle bilinen solventler grubunda yer almaktadır. Tamamen kapalı sistemde kullanılmaktadır ve buharına maruz kalmak kanserojen etki oluşturmaktadır. Bu sebeple  kuru temizleme solventleri tamamen kendine özel üretilen makinelerde kullanılmaktadır. Metal sektöründe açık veya ısıyla kullanımı kesinlikle yasaktır. Isıyla meydana gelen buhar çok tehlikeli olduğu için doğrudan ciğerler ve üreme sistemi üzerinde zararlı etkiler yarartmaktadır. Mutlaka maske eldiven ve koruyucu giysi kullanılarak uygulanması önerilmektedir.