Ahşap Tutkalı
16431
post-template-default,single,single-post,postid-16431,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-ahsap-tutkali,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776,elementor-page elementor-page-16431

Ahşap Tutkalı

Ahşap Tutkalı

Last updated on Şubat 5th, 2023 at 08:12 pm

Ahşap Tutkalı

Günümüzde birçok endüstri için hayati öneme sahip yapıştırıcılar arasında ahşap tutkalı ilk sırada yer almaktadır. Sayısız çeşidi ve kullanım alanı bulunan bu ürünler genelde polivinil asetat (PVA) olarak üretilmiştir. Hobi amaçlı ahşam ürünlerinin yapıştırılmasından büyük üretim tesislerinde ve fabrikalarda veya atölyelerde de birçok ürün için sanayi amaçlı bu yapıştırıcı kullanılmaktadır. Ahşap liflerine doğrudan nüfus ederek verimli bir şekilde birleştirme görevi görmesi için geliştirilen ürün, içeriği ile her geçen gün kullanım alanında etkili sonuçlar vermektedir.

Mobilya sektöründe yaygın olarak kullanılan en elzem ürünlerden biridir. Özelliklerine göre birçok farklı amaç için ilgili ahşap ve benzeri ürünlerde kullanımı görülebilir. Ahşap tutkalı 1kg veya daha çok veya az olmak üzere kullanım alanına göre üretilebilmektedir.

Ahşap Tutkalı Ne İşe Yarar?

Temel etkin bileşeni polivinil asetat emülsiyon suyu olan ve güçlü bir dolgu maddesi olarak üretilen ahşap tutkalı, su geçirmez özellikleri sayesinde birçok endüstride verimli bir şekilde ürünlerin birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Dış mekan kullanımı için uygun özellikleri sayesinde uzun süre dayanıklılık esaslarına göre üretilmiştir. Mobilya imalatında yaygın bir kullanım görülse de büyük – küçük birçok sayısız iş kolunda tercih edilebilir. Ahşap tutkalı büyük boy veya küçük boy seçeneklerinin de bu kullanım alanlarına göre tercih edilmesi mümkündür.

Ahşap malzemelerin birbirine veya farklı malzemeler ile birleştirilmesi için kullanılan ürün, PVA gücüyle çeşitli kimyasal maddeler karıştırılarak da daha etkili bir hale getirilmekte ve kendi içinde sınıflandırılmaktadır. Birçok farklı türde ve yapıda ahşap tutkalı bulunmaktadır.

Ahşap Tutkalı Nasıl Yapılır?

Üretimi sırasında tercih edilen etken maddeler ve bileşenler doğrudan ürünün kullanım alanlarının belirlenmesinde de etkilidir. Günümüzde en basit yapıştırıcılardan güçlü ahşap tutkallarına kadar birçok kimyasal yapıştırıcı farklı teknikler kullanılarak üretilmektedir. Bu nedenle çeşitlerine göre sınıflandırmak ve kullanım alanlarında göre en uygun yapıştırıcı ürününü tercih etmek son derece önemlidir. Ahşap tutkalı çeşitleri arasında kısaca şunlar yer alır:

 • Aerosol yapıştırıcılar.
 • Çift komponentli epoksi.
 • Siyanoakrilatlar (Super Glue).
 • Poliüretan bazlı yapıştırıcılar.
 • Su bazlı ahşap yapıştırıcılar vb.

Ahşabın bulunduğu her alanda kullanımı mümkün olan bu ürünler arasından en verimli olacakları seçmeniz gerekecektir. Kullanım alanına göre farklı özellikler sunacağı için uygulamaları ve üretim teknikleri de her biri için farklıdır.

Ahşap Tutkalı Nasıl Kullanılır?

Ahşap tutkalının kullanım alanı günümüzde sadece mobilya sektörü ile sınırlı değildir. Bu nedenle farklı birçok çeşidi bulunan ürünü kullanırken ürün özelinde yöntemler ve uygulanacağı bölgeye göre işlemler yapılması gerekir. Ahşap tutkalı kullanımı ise doğrudan uygulama yapılacak ahşap materyalin türüne göre değişecektir. Her ahşap aynı özelliklere sahip olmadığı için ahşap türüne göre de tutkal seçimlerinin de doğru ürünler arasından yapılması gerekir.

Genelde beyaz renkli, kokusuz ve düşük viskoziteye bağlı özellikleri ile dikkat çeken bu tutkal türü, neme ve sıcaklığa dayanıklı olarak uzun süre etki edecektir. Ahşap tutkalı kullanmadan önce uygulama alanı ve ürün özelinde kullanım talimatlarının incelenmesi gerekir.

Ahşap Tutkalı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Geniş bir alanda kullanımına rastlanan ahşap yapıştırıcılar, mobilya sektörü başta olmak üzere sayısız endüstride kullanılabilir. Evlerde dahi hobi amaçlı veya küçük onarım – tadilat işleri için de tercih edilebilecek bu ürünler, uzun süre dayanıklılık göstermesi sayesinde dikkat çekmektedir. Ahşap birleştirme tutkalı yaygın olarak şu alanlarda kullanılabilir:

 • Mobilya sektöründe.
 • Deri endüstrilerinde.
 • İnşaat ve dekorasyon sektöründe.
 • Otomotiv sektöründe.
 • Polimer endüstrisinde.
 • Kaplama sanayinde vb.

Kullanıldığı sektör ve ürün özelliklerine göre yapıştırıcının da bu alana göre üretilmiş olması gerekir. Basit uygulamalardan en kritik endüstrilere kadar yaygın bir alanda tercih edilen tutkal, tıpta bile diş medikal ürünlerinin sabitlenmesinde zaman zaman farklı türlerinin kullanıldığı görülmektedir.

Ahşap Tutkalı Kurama Süresi Ne Kadar?

Her kimyasal üründe olduğu gibi ahşap yapıştırıcılarının da kuruma süreleri ürün özelliklerine göre değişmektedir. Ortalama olarak 24 saat basit kullanımda kuruma süresi olarak uygulanabilir. Ancak büyük endüstrilerde ve üretim tesislerinde yapıştırıcı türüne göre daha uzun veya kısa sürede kurumanın gerçekleşmesi mümkündür.

Kuruma sürelerinde etkili olan bir diğer etken ise hangi ürünlerde kullanıldığıdır. Ahşap tutkalı özellikleri bakımından farklı türlere ayrıldığı için ısı işlemi ve kuruma süreleri ile uygulama şekli değişiklik gösterecektir. Uzun süre dayanıklılık gösteren ve dış etmenlere karşı yüksek direnci ile dikkat çeken tutkal, yük taşıma kapasitesi ve kimyasal özelliklerine göre farklı şekillerde uygulanacaktır. Herhangi bir ahşap tutkalını kullanmadan önce kullanım talimatları incelenmeli ve buna göre uygulanmalıdır. Aksi takdirde istenen verimi sağlamayabilir.  

Ahşap Tutkalı Nereden Alınır?

Hobi amaçlı kullanımından büyük endüstrilere kadar her alan ihtiyaç duyulan ahşap tutkallarına birçok farklı yerden ulaşılabilir. Ancak ürün özelliklerine göre en kaliteli ve yüksek verim sağlayacak ürünlere sadece kurumsal firmalar üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulama alanına göre hangi ürünü almak istediğinize karar verdikten sonra firmamız üzerinden güvenle satın alma adımlarını takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Birçok farklı alanda kullanılmak üzere özel formüller ile geliştirilen en iyi ahşap tutkalı ürünlerini sizler için tek bir çatı altında sunuyoruz. Güvenli alışveriş ve uygun ödeme fırsatlarından yararlanarak uygun ürünü tercih edebilir ve uygulamak istediğiniz alanda en etkili sonuçları alabilirsiniz.