Halı Yapıştırıcıları
15567
post-template-default,single,single-post,postid-15567,single-format-standard,bridge-core-2.0.7,non-logged-in,post-hali-yapistiricilari,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-19.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15776

Halı Yapıştırıcıları

Halı Yapıştırıcıları

Last updated on Ocak 7th, 2020 at 07:37 pm

Halı yapıştırıcıları, özellikle laminasyon uygulamalarında kullanmak için geliştirilmiş, yüksek yapıştırma gücüne sahip, kullanıma hazır, spreylenebilir, solvent bazlı reaktif poliüretan yapıştırıcı türüdür. Tekstil laminasyon uygulamalarında, kumaşı süngere, kumaşı kumaşa, kumaşı telaya, süngeri telaya vb. yapıştırma işlerinde kullanılır. Yıkama ve kuru temizleme özelliği istenenen kumaş uygulamalarında da tercih edilmektedir. Ayrıca dokuma halılarının üretiminde kullanılabilmektedir.

Halı yapıştırıcıları yüksek yapıştırma gücüne sahiptir ve iyi bir esneklik sağlar. Köpük uygulaması ve sprey gibi birçok farklı uygulama yöntemlerinde de kullanılabilmektedir. Poliamit, selüloz ve polyester gibi çeşitli iplik türlerinde iyi sonuç vermektedir.

Halı Yapıştırıcıları Nasıl Kullanılır?

Çok sık dokumalarda sulandırılarak veya direk halı arkasına fırça ile sürülür kuruması beklenir. Bu şekilde zayıf halı güçlendirilmesi yapılabilmektedir. Değişik iplerde ve hızlı kurumada daha iyi sonuç vermesi özellikle tercih edilmektedir. Ayrıca noktasal yapıştırmalarda da başarılıdır. Fazla sulandırmada halının önyüzüne geçmesi riski vardır. Sulandırmada %5-10’nu geçmemesi gerekmektedir. Kuruduktan sonra esnek, güçlü ve şeffaf bir yapı oluşmaktadır. Gün ışığı, sudan ve dış etkenlerden etkilenmemesinden dolayı yapıştırma özelliğini uzun süre kaybetmez.